Bezpłatne porady

Czy warto korzystać z darmowych/bezpłatnych porad prawnych?

W branży usług prawniczych stale pojawiają się kolejne nowości. Coraz więcej osób pragnie również skorzystać z pomocy prawników a nie stać ich na wizytę w kancelarii. W takiej sytuacji pojawia się możliwość uzyskania darmowych porad prawnych. Z pozoru jest to idealne rozwiązanie dla takich osób ale czy rzeczywiście darmowe porady prawne są warte uwagi i faktycznie są to rzetelne porady? Przekonajmy się.

Ceny w kancelariach

To właśnie ceny w kancelariach najczęściej decydują o tym, że ludzie nie korzystają z nich. Czasem niektórzy ludzie nawet nie wiedzą jakie są ceny w poszczególnych kancelariach ale z góry stwierdzają, że są one na tyle wysokie, że nie warto z nich korzystać co często jest dużym błędem.

Gdzie szukać darmowy porad prawnych?

Przede wszystkim szukanie tego typu porad odbywa się w internecie. To właśnie w sieci istnieje ogromna liczba różnego rodzaju for dyskusyjnych na których można otrzymać całkowicie bezpłatne porady prawne. Na forach dyskusyjnych nie da się jednak zweryfikować jaką wiedzę posiada osoba udzielająca porady. Dlatego też często można otrzymać informacje nie do końca prawdziwe a czasem nawet informacje, które są całkowicie sprzeczne z prawdą. Dlatego też fora dyskusyjne nie są najlepszym pomysłem na poszukiwanie porad prawnych.

Kolejnym miejscem w którym można otrzymać porady prawne są serwisy pozwalające na skontaktowanie się z prawnikami. Najczęściej można zadać tam określone pytanie i w przeciągu kilkunastu godzin prawnik udzieli na nie odpowiedzi. Tutaj pewność tego, że informacja jest naprawdę rzetelna jest już znacznie większa. Sposób ten jednak nie jest idealny ponieważ prawnik odpowiada jedynie na podstawie wiadomości, którą otrzymał od użytkownika. Jeżeli ten nie opisze danej sytuacji bardzo dokładnie bądź pewnych rzeczy w niej nie zawrze to istnieje bardzo duże prawdopodobieństwo tego, że porada nie będzie do końca zgodna z prawdą.

Ostatnia możliwość uzyskania darmowej porady prawnej to różnego rodzaju eventy organizowane przez miasta na których każda osoba nie posiadająca wystarczających dochodów może zgłosić się po poradę prawną. Tego rodzaju eventy posiadają jednak oczywiste ograniczenia wynikające z tego, że z porad mogą skorzystać jedynie osoby, które posiadają niskie dochody oraz nie w każdym mieście tego rodzaju imprezy są organizowane.

Alternatywa dla kancelarii

Jak więc łatwo zauważyć na chwilę obecną nie istnieje naprawdę sensowna alternatywa dla kancelarii. Każdy z darmowych sposobów otrzymania porady prawnej posiada niestety pewne wady i tylko wizyta w kancelarii i rozmowa z prawnikiem jest w stanie rozwiać wszystkie wątpliwości. Dlatego też jak najbardziej warto udać się do kancelarii ponieważ obecnie istnieje ich coraz większa liczba i te z mniejszą renomą walczą o klienta między innymi za pomocą obniżania swoich cen. Możliwe jest więc w miarę tanie otrzymanie bardzo rzeczowej porady od prawnika, który faktycznie posiada odpowiednią wiedzę do tego aby doradzać innym osobom.

 

'