Odszkodowania

Odszkodowania – dlaczego warto walczyć o swoje w sądzie?

Odszkodowanie to w wielu sytuacjach ogromna pomoc finansowa. Na odszkodowanie można liczyć w bardzo wielu sytuacjach w zależności od rodzaju posiadanych ubezpieczeń. Czasem jednak zdarza się, że ubezpieczyciele zaniżają wypłacane kwoty. W takiej sytuacji nie należy jednak pozostawać biernym, należy ubiegać się o swoje prawa w sądzie.

Czy warto wytaczać postępowanie sądowe?

W sytuacji gdy kwota ubezpieczenia została zaniżona to jak najbardziej warto wstąpić na drogę sądową. Bardzo często na przykład ubezpieczyciel po wypadku samochodowym wypłaca odszkodowanie, które nie pokrywa w całości naprawy. W takiej sytuacji jesteśmy zmuszeni dokładać do naprawy z własnej kieszeni. Proces może natomiast pozwolić na udowodnienie swoich kosztów i pokrycia ich przez ubezpieczyciela. W takiej sytuacji nie jesteśmy więc stratni ponieważ koszty sądowe również pokrywa ubezpieczyciel.

Czy w każdej sytuacji warto walczyć o swoje?

Z pozoru wydawałoby się, że zawsze kiedy otrzymane ubezpieczenie jest w naszej opinii zbyt niskie warto wytoczyć proces sądowy ubezpieczycielowi. Tak naprawdę jednak najlepiej wcześniej zgłosić się do radcy prawnego, który fachowym okiem oceni szansę na wygranie sprawy. Mimo, że prawo jest w tej sytuacji po stronie osoby oszukanej przez firmę ubezpieczeniową to nie zawsze możliwe jest wygranie rozprawy.

Skorzystanie z radcy prawnego

Skorzystanie z usług radcy prawnego ma jeszcze jeden bardzo duży plus a jest nim sporządzenie przez niego pozwu, który pozwoli na szybsze rozwiązanie sprawy. Samodzielnie sporządzony pozew może spowodować, że sprawa będzie ciągnęła się przez bardzo długi czas. Natomiast pomoc radcy prawnego pozwala na bardzo szybkie jej rozstrzygnięcie. Radca prawny daje również znacznie większą szansę na to, że sprawa potoczy się po myśli jego klienta. Sam fakt pojawienia się na sali sądowej z radcą prawnym sprawia, że prawnik firmy ubezpieczeniowej poważniej podchodzi do sprawy i zdaje sobie sprawę, że wygranie jej może nie być proste.

Koszty wytoczenia procesu

Całkowite koszty procesu przeciwko ubezpieczycielowi zależą oczywiście od cennika radcy prawnego oraz tego jak długo toczył będzie się sam proces. W przypadku wygranej to jednak firma ubezpieczeniowa pokrywa koszty sądowe i dodatkowo wypłaca należne odszkodowanie a więc nagroda jest warta znacznie więcej niż same koszty procesowe.

Podsumowanie

W przypadku gdy więc odszkodowanie jest zaniżone i czujesz, że zostałeś oszukany jak najbardziej warto udać się do radcy prawnego i wytoczyć postępowanie. Jeżeli posiadasz odpowiednie dowody potwierdzające, że odszkodowanie nie pozwoliło na pokrycie wszystkich szkód to szansa wygranej jest naprawdę spora mimo tego, że walczysz z ogromną firmą. Wiele osób podejmowało się już wejścia na drogę sądową przeciwko ubezpieczycielowi i wiele z nich wygrywało postępowania i otrzymywało adekwatne odszkodowania. Najbezpieczniej więc udać się do radcy prawnego i razem z nim ustalić jakie są szanse na wygranie postępowania i czy w ogóle warto je wytaczać.

 

 

'