Pisanie pozwów

Jak napisać skuteczny pozew?

Wiele osób staje przed sytuacją w której zmuszone są napisać pozew sądowy. Wiele z nich zacznie zastanawiać się czy warto korzystać z pomocy prawnika czy może lepiej samodzielnie sporządzić pozew? Sytuacja nie jest prosta ponieważ wszystko zależy od wiedzy danej osoby w zakresie prawa. Jeżeli ta wiedza jest niewielka to może się okazać, że samodzielne sporządzenie pozwu jest bardzo trudne. Przyjrzyjmy się zatem jak powinien wyglądać pozew i czy możliwe jest sporządzenie go samodzielnie.

W jakich sytuacjach sporządzamy pozew sądowy?

Powodów dla których ktoś zechce sporządzić pozew sądowy może być naprawdę wiele. Najczęściej jednak oskarżamy kogoś o nierozliczenie się z obowiązków wynikających z zawartej umowy bądź o na przykład niepłacenie alimentów. W takiej sytuacji wstąpienie na drogę sądową jest często jedyną możliwością rozwiązania sytuacji. Wcześniej jednak konieczne jest sporządzenie odpowiednie pozwu sądowego, któremu przyjrzymy się poniżej.

Co powinien zawierać pozew sądowy?

Przede wszystkim na samym początku należy zawrzeć pełne dane osoby składającej pozew oraz osoby przeciwko której jest on kierowany. Następnie należy podać sąd do którego jest on kierowany. Następnie powód składania pozwu oraz wnioski, które są bardzo istotne ponieważ mają one duży wpływ na to jak przebiegnie cała sprawa i czy potoczy się ona po naszej myśli. Kolejny punkt to dowody świadczące o winie pozwanego. Na samym końcu zamieszczamy uzasadnienie.

Na pierwszy rzut oka sama konstrukcja pozwu nie jest więc bardzo skomplikowana. Sprawa komplikuje się jednak w sytuacji gdy zaczynamy pisać pozew. Okazuje się bowiem często, że nie do końca wiadomo co należy wpisać w uzasadnieniu, wnioskach oraz dowodach. Nawet jeżeli sprawa jest oczywista i wiemy o winie oskarżonego to możemy mieć problem ze sporządzeniem pozwu.

Skorzystanie z prawnika

W sytuacji gdy sporządzenie pozwu sprawia nam problem najlepiej jest udać się do prawnika, który nam w tym pomoże. Warto to zrobić z dwóch głównych powodów. Po pierwsze prawnik doskonale zna prawo i sporządzony przez niego pozew będzie pozbawiony jakichkolwiek błędów, które mogłyby go dyskwalifikować a po drugie posiada on doświadczenie i jest w stanie sporządzić taki pozew, który pozwoli na szybkie rozwiązanie sprawy. W przypadku pisania pozwu samodzielnie bardzo ciężko jest dobrać odpowiednie argumenty, które zapewniałyby nam szybkie wygranie danej sprawy.

Czy więc warto?

W większości sytuacji samodzielne sporządzanie pozwu przez osoby, które nie posiadają odpowiedniej wiedzy z zakresu prawa jest odradzane. Korzystanie z darmowych źródeł przy pisaniu pozwu może nie wystarczyć do tego aby był on skuteczny i pozwolił na szybkie rozwiązanie sprawy. Dodatkowo istnieje wiele przepisów, które określają jak powinien być skonstruowany pozew w zależności od sprawy co również nie zawsze łatwo znaleźć w internecie.

Z tego więc względu, że napisanie skutecznego pozwu jest dość skomplikowane zdecydowanie lepiej skorzystać z usług profesjonalnego prawnika, który posiada odpowiednią wiedzę i jest w stanie doradzić w kwestii sporządzenia pozwu.

 

 

'