Prawo pracy

Kto i kiedy powinien skorzystać z prawa pracy?

Prawo pracy to dział prawa, który dokładnie mówi o wszystkich obowiązkach oraz przywilejach pracownika. Dlatego też warto dla samego siebie poznać ten dział prawa ponieważ może być przydatny w bardzo wielu sytuacjach. Większość osób nie orientuje się jednak jakie przepisy zawarte są w kodeksie pracy przez co często wynikają różne konflikty na linii pracownik-pracodawca a czasem nawet pracodawcy wykorzystują niewiedzę swoich pracowników.

Kto może korzystać z prawa pracy?

Każda osoba, która zatrudniona jest na podstawie umowy o pracę lub umowy cywilnoprawnej. Tyczy się to więc wszystkich osób, które pracują. Jest to więc kolejny bardzo mocny powód dla którego warto zapoznać się z przepisami zawartymi w kodeksie pracy.

Co w sytuacji gdy dana osoba nie zna kodeksu pracy?

Tak naprawdę w takiej sytuacji nieoceniona okaże się pomoc prawnika. Wcześniej należy jednak rozpoznać kiedy pracodawca nagina przepisy bądź kompletnie się do nich nie stosuje. Nawet nie posiadając wiedzy z zakresu prawa da się to bardzo łatwo ocenić. Da się ocenić przede wszystkim ogólnie znane przepisy. Takie jak prawo do urlopu czy prawo do przerwy w ciągu pracy. Gdy pracodawca uniemożliwia Ci pójście na urlop bądź zrobienie sobie przerwy to jak najszybciej powinieneś udać się do prawnika, który pomoże Ci w sporządzeniu odpowiedniego wniosku do sądu.

Warto również poszczególne przepisy sprawdzać w sytuacjach takich jak na przykład narodziny dziecka. Wiele kobiet nie wie, że nawet po powrocie z urlopu macierzyńskiego przysługuje im dłuższa przerwa w pracy na karmienie dziecka piersią. Niektórzy pracodawcy również o tym nie wiedzą a niektórzy umyślnie o tym nie informują aby nie tracić pieniędzy. Natomiast po zapoznaniu się z przepisami kobieta może domagać się swoich praw.

Ogólnie rzecz biorąc nawet nie będąc prawnikiem można łatwo domyślić się, że w określonej sytuacji pracodawca może do końca nie przestrzegać kodeksu pracy.

Co zrobić w sytuacji gdy pracodawca nie przestrzega prawa pracy?

Można oczywiście próbować samodzielnie sporządzić pozew do sądu ale najlepiej jest najpierw udać się do prawnika. Prawnik bez problemu oceni sytuację i oprócz pomocy w sporządzeniu pozwu dodatkowo wyjaśni jakie są szanse na wygranie danej sprawy oraz przedstawi korzyści wynikające ze złożenia pozwu. Dlatego też w sytuacji posiadania jakichkolwiek wątpliwości co do tego czy pracodawca na pewno przestrzega kodeksu warto udać się do prawnika.

Podsumowanie

Jak więc widać prawo pracy jest jak najbardziej po stronie pracownika i nie przestrzeganie go przez niektórych pracodawców wynika jedynie z tego, że pracownicy nie posiadają odpowiedniej wiedzy do tego aby to zauważyć. Na szczęście wśród pracowników istnieje coraz większa świadomość tego jakie prawa im przysługują i coraz częściej dbają o to aby faktycznie były one przestrzegane przez pracodawcę.

 

'