Rozwody

Jak napisać pozew rozwodowy i co w nim uwzględnić?

Rozwód chociaż pozornie wydaje się bezproblemowy to jednak nie do końca taki jest. Przy nieodpowiednio sporządzonym pozwie rozwodowym sprawa może ciągnąć się przez bardzo długi czas co nie jest korzystne dla osoby składającej pozew. Dlatego też lepiej odpowiednio przygotować się do przygotowania pozwu rozwodowego ponieważ jeżeli zostanie on dobrze sporządzony to sprawa może rozstrzygnąć się nawet na pierwszej rozprawie.

Czy możliwe jest całkowicie samodzielne sporządzenie pozwu rozwodowego?

Jak najbardziej tak. Pozew taki może sporządzić nawet osoba, która nie posiada wiedzy z zakresu prawa. Warto jednak wcześniej dowiedzieć się co należy w nim zawrzeć aby faktycznie pozwolił on na szybkie orzeczenie sądu o rozwodzie. Dlatego też zapraszamy do dalszej części tego artykuły w której dowiesz się jak bezproblemowo sporządzić naprawdę skuteczny pozew.

Co powinien zawierać pozew rozwodowy?

Tak naprawdę można podzielić go na dwie części: petitum oraz uzasadnienie. W petitum należy podać o co się wnosi a w uzasadnieniu dlaczego sąd powinien uwzględnić żądania.

W petitum należy zawrzeć do jakiego sądu skierowany jest wniosek. Umieścić swoje pełne dane oraz dane współmałżonka. Jeżeli chodzi o adres to należy podać ten pod którym się mieszka ponieważ na podany adres kierowana będzie korespondencja. Jeżeli nie posiadasz dzieci wraz z małżonkiem to w petitum zawierasz jedynie wniosek o rozwiązanie małżeństwa przez rozwód oraz o uregulowanie sposobu korzystania z mieszkania. Dodatkowo możesz zawrzeć jeszcze prośby o:

  • zwolnienie z kosztów sądowych
  • pokrycie kosztów sprawy przez pozwanego

W przypadku posiadania dzieci dodatkowo należy zawrzeć informacje o tym, która strona będzie miała prawa do opieki, wniosek o alimenty oraz określenie możliwości kontaktowania się z dziećmi prze współmałżonka.

Następnie można przejść do uzasadnienia. Tutaj należy zawrzeć datę zawarcia związku, datę jego rozpadu oraz powody.

Warto przygotować sobie również dowody, które mogą świadczyć o winie pozwanego. Doskonale sprawdzą się wszelkiego rodzaju zdjęcia czy zrzuty ekranu. W przypadku domagania się alimentów przydatne może być udokumentowanie wydatków na dziecko.

Jeżeli chodzi o kontakty to należy je uregulować ale jeżeli jesteś w stanie uzgodnić je z współmałżonkiem to możesz zawrzeć wniosek aby pozostawić je do: „każdoczesnej zgodnej decyzji rodziców”.

Ważny jest również sposób korzystania z mieszkania. W sytuacji gdy jednak nie mieszkacie razem należy zawrzeć wniosek o „nie orzekanie o sposobie korzystania z mieszkania”.

Jest to już wszystko co należy zawrzeć w pozwie. Należy dodatkowo pamiętać o tym, że musi on zostać dostarczony w dwóch egzemplarzach oraz należy wnieść opłatę sądową w wysokości 600 złotych.

Podsumowanie

Jak więc widać samo złożenie pozwu rozwodowego nie jest bardzo skomplikowane i w przypadku zastosowania się do powyższej instrukcji możliwe będzie sporządzenie naprawdę skutecznego pozwu, który zostanie rozpatrzony na Twoją korzyść.

 

'